logo

0322 455 25 50
0532 470 32 37

Adana / Türkiye

ERİŞKİN (ADULT) SKOLYOZU

ERİŞKİN SKOLYOZU: ‘Sadece Bel Fıtığı Olduğunuza Emin misiniz ?’

lightbox

Aynaya baktığınızda bir omuzunuz daha mı yukarıda? Pantolonunuzun bir bacağı diğerinden daha mı uzun? Yürürken bir kalçanız diğerine göre daha mı yukarıda? Eğer bu sorulara evet cevabı veriyorsanız sizde skolyoz (omurga eğriliği) olabilir.
Erişkin Skolyozu sıklıkla 2 şekilde karşımıza çıkar. Çocukluk çağında ortaya çıkmış ancak ilerlemiş, uykuda olan eğriliğin uyanarak ilerlemesi sonucu ya da omurganın yaşlanmasına bağlı ortaya çıkar. En sık bel bölgesinde ortaya çıkmaktadır ancak sırt ve boyun bölgesinde de oluşabilir.
Daha nadir olarak kemik erimesi (osteoporoz), daha önceden geçirilmiş omurga kırıkları, bel kayması, omurga tümor ve enfeksiyonu nedeniyle de eğrilik oluşabilir.
Ergen dönemde okul taramaları veyahut ailelerin fark etmesi sonucu tanı konurken, ileri yaşlarda bel ağrısı ve beraberinde bacağa yayılan ağrı ile hastalar doktora başvurur. Bu durum çoğu kez bel fıtığı tanısı alır ve dikkatler hep fıtık üzerinde toplanır ve altta yatan ilerleyici skolyoz gözden kaçırılır. Benzer şekilde yaşlanmanın getirdiği skolyoz’ da; eğriliğin yarattığı sinir kanalı daralması sonucu yürüme mesafesinde azalma, bel ve bacak ağrıları ile kendini gösterebilir. Omurga bir tarafa doğru eğildiği için vücutta asimetrik görünümler ortaya çıkar
Giderek artan yaşam süresi ve daha aktif yaşam stili (spor) tedavi beklentisini artırmaktadır. Ergen dönemde 30 derece ve üstündeki eğrilikler erişkin dönemde ilerlemeye daha yatkındırlar. Yılda ortalama 0.5-2 derece ilerleme olur. Bu sebeple ergen dönemde tanı konmuş eğrilikler ameliyat edilmese bile erişkin çağda da takibine devam edilmelidir. Çünkü 90 derece ve üzerindeki eğriliklerde kalp ve akciğer problemleri baş göstermektedir.
Tedavide amaç ağrının ortadan kaldırılması ve günlük aktiviteyi kısıtlayan eğriliğin düzeltilmesidir. Hastaların çoğu ağrı kesiciler ve egzersiz ile tedavi edilebilmektedir. Bu hastalarda belli aralıklarla yapılan kontrollerle eğrilikte ilerleme olup olmadığına bakılır. İlerleyen eğriliklerde, ağrısı geçmeyen ve günlük aktiviteleri kısıtlanan hastalarda cerrahi tedavi planlanır

ALİHAN DERİNCEK
© 2015, Alihan Derincek All rights reserved.