logo

0322 455 25 50
0532 470 32 37

Adana / Türkiye

GÜÇLÜ KEMİKLER

29 Kasım 2013

Dengeli ve kalsiyum açısından zengin gıdalarla beslenmek kemikleri güçlendirmek için gereklidir. Günlük beslenmeye eklenebilecek kalsiyum zengini çeşitli yiyecek ve içecekler sadece kemiklere değil, genel sağlığa da oldukça faydalıdır.  Çocuklar ve ergenler üzerinde yapılan çalışmalar, kalsiyum desteği, kalsiyum zengini süt ürünleri ve süt tüketiminin kemiklerin mineral alımını güçlendirdiğini göstermektedir. Bununla beraber D vitamini, C vitamini, Mağnezyum, Çinko, K vitamini, Potasyum kemik metabolizmasında önemli diğer etkenlerdir. Tabi ki kemiğin mineral kısmı kadar kollojen denilen protein kısmınında desteği önemlidir.

Süt ve süt ürünlerini sevmeyenler, soya fasulyesi, kuru fasulye, bezelye, taze fasulye, badem, kalsiyum katkılı portakal suyu, kahvaltılık gevrekler ve soyalı içecekler ile kalsiyum ihtiyaçlarını karşılayabilirler

D vitamini; güneşin ultraviyole ışınlarına maruz kalınması sonrasında oluşur. D vitamini, aynı zaman kalsiyum emilimini sağlayarak kemik sağlığında önemli bir rol oynar. D vitamini  somon, ton, sardalya gibi yağlı balıklarda, karaciğer ve yumurtanın sarısında bulunur.

Magnezyum; kemik dokusunun yenilenmesi ve mineral yoğunluğunun artışında önemli rol oynar. Ispanak, lahana, marul gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler, fındık, öğütülmemiş tahıl ve balık magnezyum açısından zengin besinlerdir.

Çinko; kemik dokusunun yenilenmesi ve mineral yoğunluğunun artışı için gereklidir. Çinko, kırmızı et ve et ürünleri, kümes hayvanları ve tam tahıllarda bulunur.

Potasyum; yeşil yapraklı sebzeler ve portakal, muz gibi meyvelerde bulunmaktadır.

K vitamini; kemiklerin doğru şekilde minarelleşmesi için gerekli olan osteokalsin’in üretilmesi için gereklidir. Osteokalsin, kollajen’den sonra kemikte en çok görünen ikinci proteindir. Düşük K vitamini seviyesinin düşük kemik yoğunluğuna ve yaşlılarda kırılma riskinin artışına sebep olduğu düşünülmektedir. K vitamini, brokoli, karnabahar, brüksel lahanası, ıspanak gibi yeşik yapraklı sebzelerde,  soyalı ürünler, çilek ve ciğerde bulunmaktadır.

C vitamini; portakal, greyfurt, limon, kavun, çilek, biber, brokoli, kuşkonmaz, karnabahar, domates ve patateste bulunmaktadır.

Son Yorumlar

Yorum Yazın

* ile işaretli alanları doldurmak zorunludur.


ALİHAN DERİNCEK
© 2013, Alihan Derincek All rights reserved.