logo

0322 455 25 50
0532 470 32 37

Adana / Türkiye

Teknolojinin İnsan Sağlığına Yeni Etkisi

“Fıtıklı” Telefonlar

Doğukan Gezer- Acaba Gazetesi

Masaüstü bilgisayarların iş alanlarında yaygınlaşmasıyla birlikte ortaya çıkan oturma düzenine bağlı boyun ve sırt ağrıları, şimdilerde akıllı telefonlarla birlikte yeniden gündeme geldi. Uzmanlara göre başın uzun süre öne eğik pozisyonda durması, boyun fıtığının en önemli tetikçisi.

Her geçen gün büyük gelişimler göstererek yaşamın her alanına dahil olan teknolojik ürünler, sağladıkları olumlu etkenlerin yanı sıra olumsuz sonuçlara da neden olabiliyor. Bu olumsuzlukların başında ise, elektronik ürünlerin insan sağlığı üzerindeki etkileri yer alıyor.

2000’li yıllardan itibaren hizmet sektörünün neredeyse her alanında yerini alan masaüstü bilgisayarları kullananlar, kısa süre sonra oturma pozisyonuna bağlı olarak boyun bölgelerindeki kas, kemik ve disklerin zorlanmasının sonucunda doktorlarını ziyaret etmek durumunda kaldı.

lightbox

Boyun Bölgesinin Yükü Artıyor

Son yıllarda yaygınlaşan akıllı telefonlarda da benzer problemler görülebiliyor. Doç. Dr. Alihan Derinçek’e göre bu telefonların kullanımında başın uzun süre aşağı doğru eğik durması, boyun, omuz, sırt ve baş ağrılarını tetikleyebiliyor.

Boyun bölgesine, başımızın normal zamanlarda 5 kilogramlık bir baskı uyguladığını ifade eden Doç. Dr. Derinçek, “Başın, uzun süre cep telefonu kullanılmasına bağlı yana veya öne doğru sürekli eğilmiş pozisyonda tutulması, boyun bölgesine binen yükü 10-15 kilogram kadar arttırır. Bunun sonucunda ise kasların üzerindeki stresin arttırmasıyla beraber yorgunluk, kas spazmı, stres tipi baş ağrısı ve kireçlenme benzeri problemler de görülebilir” dedi.

Çözüm Yolları

Peki, akıllı telefonlardan vazgeçmemiz mi gerekiyor? Yoksa sağlık üzerindeki olumsuz etkileri azaltabilir miyiz? İşte çözüm yolları;

Kullandığınız cihazın mümkün olduğunca göz hizanıza yakın olmasına ve başınızı öne doğru en az eğecek pozisyonda durmaya özen gösterin.

Cep telefonunuzda yapacağınız görüşmeleri kulaklık yardımıyla gerçekleştirin.

Uzun süre kullanım esnasında aralar verin ve sık sık pozisyon değiştirin.

Kaslarınızın üzerindeki gerilimi azaltmak için boyun egzersizi yapın.

Sabahları ve gün sonunda, başınızı öne-arkaya, sağa-sola ve yanlara doğru bükerek çalıştırın.

Mümkünse yüzerek boyun ve bel kaslarınız güçlendirin.

ALİHAN DERİNCEK
© 2014, Alihan Derincek All rights reserved.